• Vlastné zameranie školy

Materská škola sv. Alžbety obohacuje výchovu a vzdelávanie o kresťanskú výchovu a náboženstvo, spolupracuje s rodinou a ďalej podporuje rodinnú výchovu.

Vlastné zameranie našej materskej školy vychádza z celkového zamerania kresťanskej školy a z princípov, pre ktoré bola založená – ako odpoveď na žiadosť rodičov vychovávať svoje dieťa v materskej škole v kresťanskom duchu so základmi náboženského života.

Patrónkou našej školy je  sv. Alžbeta – matka Jána Krstiteľa. Je vzorom manželky, keď spolu so svojím manželom Zachariášom boli  „spravodliví a bezúhonní pred Bohom“. Alžbeta môže byť príkladom a povzbudením pre každého z nás, ako treba dôverovať Bohu, ako vedieť mlčať a chrániť svoje tajomstvo. Alžbetina veľkosť spočíva aj v tom, že napriek svojmu veku nestratila zmysel pre potreby a problémy mladých ľudí. Keď ju navštívi Mária, má v sebe dostatok pokory prijať druhé miesto. Alžbeta je symbolom materstva, vie, že Boží dar v podobe dieťaťa treba opatrovať a chrániť. Tuší, že Boh pripravuje prostredníctvom jej syna niečo veľké. Božie slovo zdôrazňuje, že Pánova ruka bola s Alžbetiným synom. Pánova ruka bola s ním aj prostredníctvom jeho matky Alžbety.

Meno Alžbeta je odvodené od hebrejského „Eliševa", čo znamená: „Boh je môj poklad". Aj preto je názov ŠkVP  „Objavujme poklady“.

Poslaním školy je výchova a vzdelávanie detí od ranného veku po vstup do základnej školy. V duchu kresťanskej rodinnej atmosféry, zabezpečujeme deťom spokojný život, chránime ich duševné i telesné zdravie, podporujeme kladné sebavedomie, rozvíjame pozitívny vzťah k Bohu, druhým ľuďom, svojmu okoliu, k prírode a ku spoločenským, kresťanským i kultúrnym hodnotám, v  spolupráci s rodinou sa snažíme vštepovať do nežných detských sŕdc princípy poriadku, dobrého správania, úcty a viery, spoločne vychovávame ku kresťanským hodnotám ako je úcta k životu, sloboda, spravodlivosť, čestnosť, pravdovravnosť, pracovitosť, zodpovednosť. V tomto duchu preferujeme preventívnu výchovu, aby sme predchádzali nepriaznivým vplyvom na život detí.

Výchova detí k viere nespočíva iba vo vyučovaní náboženskej výchovy ani v dlhých modlitbách, ale predovšetkým vo výchove srdca - prijať každé dieťa také aké je prejavom lásky, aby bola odrazom lásky Božej.

Naša práca je pre nás povolaním a poslaním, napĺňa nás nefalšovanou radosťou.